Szerdán a KLC-KTE SI egyesületi elnöke volt a Gong Rádió vendége, akivel B. Radics Kata beszélgetett. Az interjú során a főszerepben természetesen az utánpótlás állt, de azért a felnőtt focit is érintették.
A Téma első részében a felnőtt labdarúgás került szóba, hiszen ahogy honlapunkon is beszámoltunk róla, a felnőtt futball élére új tulajdonos került a Horváth Építőmester Zrt. (HÉP) személyében.
„Jó tisztázni ezt a helyzetet, hiszen 2 évvel ezelőtt összetetté vált a kecskeméti labdarúgás helyzete, miután a KTE nem tudott magasabb osztályban indulni. Ekkor az egyesületünkre hárult az a feladat, hogy a felnőtt labdarúgást is tovább vigyük. Ennek a működtetésére alapítottuk meg, az egyesület 100 százalékos tulajdonában lévő Kecskeméti Labdarúgó Club Kft.-t, melyben már folyt az előző szezonban is a felnőtt csapat versenyeztetése, Némedi Norbert vezetőedzővel. A bajnokságot végül a Tiszakécske nyerte meg, majd sikerrel vették az osztályozót. Ezúton is szeretnék nekik sok sikert kívánni az NBIII-hoz, hiszen éveket követően fontos a megyének, hogy újra képviselve legyen magasabb osztályban. A szezon végén felpörögtek az események, elkezdődtek a tárgyalások a kft.-ben lévő tulajdonrészünk értékesítéséről. Nagy örömünkre egy kecskeméti vállalkozás, a Horváth Építőmester Zrt. vásárolta meg, így ma már elmondhatjuk, hogy ők a felnőtt labdarúgás tulajdonosai, nagyon bízunk benne, hogy azokat a célokat, amiket felvázoltak, azokat sikerül is megvalósítaniuk. Jelzi az összefogást, hogy a vezetőedző az a Szabó Tibor lesz, aki az utánpótlás területén is kiválóan dolgozik, régiós szakmai feladatokban is komoly szerepet szánunk neki. Ezt a tudást látták benne az új tulajdonosok is, így esett rá a választásuk.”
Az utánpótlásra áttérve, szóba került a KLC-KTE SI 25 éves jubileuma is, melynek kapcsán S. Juhász Attila a jó csapatmunkát emelte ki a kerek évforduló alkalmából.
„Most ünnepeljük alapításunk 25. évfordulóját, amiért a gratuláció az alapítóknak jár. Felismerték azt a lehetőséget, hogy a gyerekekkel szervezett keretek közt kell foglalkozni, így minél többet átadni nekik a labdarúgás tudományából. Ezzel megteremtették azt a lehetőséget, hogy elinduljon az egyesület a fejlődés útján, mely mára az ország 12 legjobbnak minősített akadémiájának egyike. Ehhez mindenki nagyon sokat tett hozzá, aki valaha dolgozott az egyesületnél, Karakas Feri barátom gyakorlatilag az alapítás óta tevékenyen részt vesz a munkában. Természetesen Rózsa Pál és Versegi János, a KTE tulajdonosai is nagyon sokat tettek azért, hogy ez a képzés ilyen szinten tudjon működni. Ahogy a labdarúgás, úgy ez is egy jó csapatmunka volt, hogy idáig el tudtunk jutni, illetve a 12 régiós központ egyike legyen Kecskemét.”
A szereplés kapcsán elmondta S. Juhász Attila, hogy a képzésben nem jelentett visszaesést az osztályváltás, de természetesen az a cél, hogy utánpótlás szinten is a legmagasabb osztályban szerepeljenek, illetve megtalálják a régióban az összes tehetséges gyereket:
„Az utánpótlásban az eredményeknek másodlagosnak kellene lenniük, de sajnos nem azok. Sokszor nem elég bennmaradni, azért is drukkolni kell, hogy a versenyrendszer ne alakuljon át, ne kerülj vissza az elsőből a másodosztályba. Tulajdonképpen velünk ez történt tavaly nyáron, egyik csapatunk sem esett ki, de a másodosztályba soroltak vissza minket a versenyrendszer átalakítása miatt. Ez a képzésünkben nem jelentett visszaesést, hiszen ugyanazt a munkát, sőt, folyamatosan fejlődő munkát végzünk el a gyerekekkel. Külön szakemberek, specialisták dolgoznak velük, de másik oldalon természetesen ott van a jövőkép. Lehetőség szerint szeretnénk, ha minél magasabb osztályban szerepelnének a csapatok. Több mint 30 edzőnk és szakemberünk van, akik a gyerekekkel dolgoznak, ez egy összefogott, felépített csapatmunka. Már 5 éves kortól rendszer szerint dolgozunk, ebben mindenkinek megvan a feladata. A régiós központi státusz hozott új feladatokat, hiszen a Duna-Tisza köze régiójában, egészen Baja, Szeged, Szolnok, Cegléd, Tass vonalig a kecskeméti központ irányítása alá tartoznak az utánpótlás klubok. Itt meg kellett találnunk azt az 5-6 egyesületet, akik alközpontként segítik a munkánkat ezen a területen. Ők a LUA Baja, a Szeged 2011, Kiskunhalason a Szilády RFC, valamint Cegléd és Szolnok, ők dolgoznak velünk alközpontokként. A célunk az, hogy megtaláljuk a legkisebb településeken is a tehetségeket, először az alközponti csapatokba irányítva, majd a legtehetségesebbeket a kecskeméti régiós központ igazolva. Itt nagyon fontos az életkori sajátosság, egy kialakulóban lévő karriert nem szabad azzal megtörni, hogy egyik településről visszük a másikra, ezért a váltásra igazán az iskolaváltáskor van lehetőség, 14-15 éves korban. Ekkor tudunk igazán igazolni az alközponti területekről.”
A nyár a táborokról szól a KLC-KTE SI életében is, ezen a héten már a harmadik focitáborra került sor, ismét nagy létszámmal:
„Harmadik hete várja egyesületünk azokat, akik nyáron is focizni szeretnének, örömteli, hogy mindhárom turnusban 50-70 fő közötti létszámmal tudjuk ezt megtenni. Kollégáink folyamatosan felügyelik a gyerekeket, természetesen a labdarúgás áll a középpontban, próbáljuk megszerettetni a gyerekekkel. Örvendetes, hogy sok kislány is van köztük, ami igazolja azt a döntésünket, hogy a tavalyi évben megállapodtunk a Kecskeméti Női Labdarúgó Egyesülettel, így ők is a mi kötelékünkben dolgoznak már, az U16-os és U19-es együttes is nagypályán fog versenyezni ebben az évben.”
A régiós munka kapcsán Szabó Tibor szerepére is visszakanyarodott elnökünk, akire a felnőtt csapat mellett az utánpótlásban is komoly feladatok várnak:
„Tibornak komoly feladatot szánunk a régiós területen, szakmailag neki kell majd átlátni az alközpontok munkáját, ami azt jelenti, hogy szeretnénk a lehető legnagyobb segítséget megadni az alközpontoknál dolgozó szakemberek számára, egy irányt mutatni a képzés felépítésére vonatkozóan. A megfelelő segítség megadása mellett, egy idő után el kell jutnunk oda is, hogy felügyeljük a tevékenységüket, javítsuk az esetleges hibákat, végül elérni, hogy minden tehetséget találjunk meg a helyi, illetve a kecskeméti labdarúgás számára, ezáltal az ország labdarúgása számára is. Nagy feladat előtt áll Kecskemét, a 2019/2020-as bajnokságra el kell jutnia oda a felnőtt csapatnak, hogy az országos másodosztályban szerepeljen, hiszen így lehet megtartani az utánpótlás által elért szintet. Ehhez most a felnőtt labdarúgásnak kell felzárkóznia, de én úgy gondolom, hogy a meglévő egymásra utaltság, kölcsönös akarat a cél irányába meg fogja hozni ennek gyümölcsét, és együtt tudjuk ünnepelni a felnőtt csapat előre lépését. Ez nagyon fontos a szurkolók számára is, hiszen 2 éve magasabb szintű labdarúgás nélkül vannak. A foci iránti éhségüket jól szemlélteti, hogy egy Kecskemét – Tiszakécske megye I-es mérkőzésre, közel 2500 ember kilátogatott, ami az akkori NBI-es meccsek nézőszámaival is vetekedett. Megvan az igény tehát a labdarúgás iránt, és bízunk benne, hogy a Kecskeméten nevelkedett játékosok ehhez hozzá is tudják majd segíteni a csapatot. Meg kell majd erősíteni a keretet, de ez az új tulajdonos feladata, és ahogy felvázolták terveiket, biztosan nagyon komolyan is gondolják ezt, mindent meg fognak tenni a cél megvalósításáért. Mi ebben most egy Szabó Tiborral tudunk segíteni, illetve az egyesületen belül nevelkedő játékosokkal.”
Zárásként nem feledkezett meg névadó szponzorunkról sem S. Juhász Attila, hiszen a Mercedes-Benz Gyárral immáron 5 éve működik együtt az egyesület:
„Immáron 5 éve tart az együttműködésünk a Mercedes-Benz Gyárral, igen jó kapcsolatot sikerül ápolni folyamatosan, nagy segítség, hogy ők is mellettünk vannak. Nagyon fontos emellett Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatása az infrastruktúra és a létesítmények használatával, illetve az előttünk álló fejlesztésekben is nagy segítségünkre vannak, hiszen a régiós központi feladatok kötelezettségekkel is járnak. Az infrastruktúra terén komoly fejlesztéseket kell eszközölni, mire ennek a végére érünk, ez egy közel 2 milliárdos fejlesztést lesz, amiben nagyon fontos a város támogatása is. A Mercedes kapcsán folyamatosan szélesítjük az együttműködést, jövő héten tábort szervez a gyár a náluk dolgozók gyerekei számára, és a tavalyi egy héttel szemben, idén már kétszer is nálunk fognak táborozni a gyerekek.”
A teljes interjú vissza is hallgatható a Gong Rádió honlapján IDE KATTINTVA!
Szerző: KLC/kecskemetilc.hu